Montaż Listew przypodłogowych MDF

Montaż listew przypodłogowych nie jest trudny, za to może przynieść świetne wizualnie efekty. Jako wykończenie do podstawy ścian, listwy przypodłogowe są bowiem czymś więcej niż elementem praktycznym, są również dekoracją. W rzeczywistości, listwy przypodłogowe są jednym z tych drobnych detali, które mogą mieć wielkie znaczenie dla wyglądu pokoju.

Często nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi, ale listwy przypodłogowe to detal architektoniczny, który określa charakter i styl wnętrza. Pierwotnie zaprojektowane, aby wypełnić lukę między ścianą a podłogą i chronić ściany przed brudem i uszkodzeniami, listwy przypodłogowe ewoluowały, aby zapewnić bardziej dekoracyjne wykończenie domu. Podczas gdy starsze domy mogą mieć listwy przypodłogowe, które są bogato zdobione i eleganckie, nowoczesne listwy przypodłogowe są proste i szykowne.

montaż listew przypodłogowych mdf

Te komponenty tradycyjnie produkowane są z drewna, ale nowsze materiały pozwalają na łatwiejszy montaż własnoręczny. Listwy przypodłogowe MDF są coraz częściej wybierane przez klientów, tanim rozwiązaniem są z kolei listwy przypodłogowe PCV, ale ich szkodliwy wpływ na środowisko może wkrótce doprowadzić do zmniejszenia zużycia tego materiału. Cena listwy przypodłogowej będzie oczywiście zależeć od materiału, który wybierzesz.

Materiał, styl, cena i łatwość instalacji – to cztery czynniki, które należy uwzględnić przy zakupie listew przypodłogowych do domu.

Montaż listew przypodłogowych na klej

Montaż listew przypodłogowych na klej można wykonać w domu własnoręcznie, bez konieczności zatrudniania fachowca. W tym artykule pokażemy, jak zastąpić standardowe profile listwami przypodłogowymi, które zapewniają atrakcyjne wykończenie i detale architektoniczne w pomieszczeniu.

Ważne jest, aby zmierzyć pomieszczenie przed rozpoczęciem, aby móc zamówić odpowiednią listwę do wykończenia projektu. Zaczynając od jednej krawędzi na najdłuższej ścianie, zmierz długość do cięcia i dodaj dodatkowe 30 centymetrów do tego pomiaru, aby umożliwić zakrzywione końce. Ze względów estetycznych lepiej jest mieć długie, ciągłe paski deski, niż pociąć kilka małych kawałków z widocznymi łączeniami.

Krok 1

Użyj młotka i dłuta, aby usunąć stare listwy. Połóż dłuto z tyłu listwy i delikatnie uderz młotkiem, aż dłuto znajdzie się za nim. Powtarzaj to na całej długości, dopóki nie będziesz w stanie odciągnąć istniejącej płyty od ściany. Użyj szczypiec, aby usunąć pozostawione gwoździe. Nie zapomnij o żadnych przeszkodach, które uniemożliwiają zainstalowanie listew przypodłogowych, takich jak: framugi, drzwi, rury itp.

Krok 2

Przed zainstalowaniem nowej listwy odkurz lub przemyj obszar tak, aby był wolny od kurzu i gruzu.

Krok 3

Aby połączyć sekcje w narożnikach (wewnątrz lub na zewnątrz), musisz obciąć końce listwy pod kątem 45 stopni. Dobrym sposobem na ustalenie, co należy wyciąć i gdzie, jest narysowanie diagramu pokazującego wszystkie narożniki, które należy przyciąć, a to pozwoli uniknąć pomyłki przy cięciu różnych kątów. Najprostszym sposobem będzie użycie piły ukośnej.

Krok 4

Nałóż grubą, zygzakowatą warstwę kleju na tył deski, a następnie przytrzymaj deskę przy dolnej krawędzi i lekko odchyl kąt od ściany. Naciśnij dolną krawędź najpierw przy ścianie, a następnie dociśnij całą płytę. Robiąc to w ten sposób tworzysz ssanie pomiędzy klejem a ścianą dla lepszej przyczepności pomiędzy dwiema powierzchniami.

Montaż listew przypodłogowych cena

Wielu klientów zastanawia się jaka jest cena montażu listew przypodłogowych. Wszystko zależy od materiału, z którego wykonane są listwy. Najtańszy jest PCV, a najdroższe są modele z drewna czy stali nierdzewnej. Najczęściej do instalacji wystarcza zakupienie kleju montażowego. Jeżeli więc klient odpowiednio przygotuje się do zakupu i montażu listw przypodłogowych, inwestycja nie powinna odbić się mocno na jego kieszeni.